Acil Para Lazım Tefeci Arıyorum

Ekonomik zorluklar, ülkemizdeki her şeyi çok fazla etkilemektedir. Her ne kadar ekonomisi iyi sayılabilen ülkelerden olsak da, ülkemizin alım gücü düşük olduğu için, güzel görünen bir ekonomi içinde yaşamak biz vatandaşlar için hiçte kolay değil. Bu sebeple herhangi basit bir işimizi halletmek için bile para ödüyoruz. Ve neredeyse attığımız adım borç olarak bize geri dönüyor. Yani hayatımızın en büyük gerçeği ve yadsınamaz bir gerçek olan en büyük sıkıntımız paradır. Haliyle ekonominin bu durumda olduğu günlerde, acil paraya ihtiyaç duymakta kaçınılamaz. Devlet bu sebeplerle birçok konuda vatandaşa kolaylık sağlayacağına inanarak, bankaları kredi verme konusunda teşvik etmiştir. Fakat bankalardan kredi alamayan birçok vatandaş olduğunu da göz önüne alırsak, bu kişilerin neler yapabileceğini düşünmek ve yeni çözümler üretmek gerekmektedir. İşte bu noktada, vatandaşın bu durumunu fırsat bilen tefeciler karşımıza çıkıyor. Haliyle tefecilerin sayısı da gün geçtikçe artıyor. Ve fazlalaşan bu tefecilere nerelerden ulaşabileceği de vatandaş tarafından büyük bir merak konusu haline geliyor. Bizde bu yazımızda bu konuyu ele alarak, tefeciler nerede bulunurlar, tefeci kime denir, acilen nasıl tefeci bulabilirsiniz gibi başlıkları irdeleyeceğiz.

Tefeci Nedir Kime Denir?

Tefeciler, acil paraya ihtiyaç duyan kişilerin başvurduğu bireylerdir. Tefecilik yapmak kesinlikle yasal değildir. Aynı zamanda tefecilerden borç alarak tefeciliğin yayılmasını sağlamakta yasal değildir.  Bu nedenle bir kişi gerçekten son çaresi olmadan tefeciye gitmez. Tefeciler kişilerin bu çaresizliğini bildikleri için, durumdan faydalanabilecekleri kadar faydalanırlar. Bu da tefecilerden uzak durmak için en büyük gerekçelerden biridir. Tefeciler, nakit ve toplu paraya ihtiyacı olan kişilere bu parayı veren ve daha sonra bu parayı taksitlendirerek ve faiz ekleyerek, alan kişidir. Yani tefeci dediğimiz kişilerin mal varlığı iyidir, nakit paraları oldukça çoktur ve size direkt olarak nakit para verebilirler. Sizler tefecilerin yatırımı yani bankasısınız. Sizlere paralarını kiralarlar ve bunu kısa vadede ve oldukça yüksek meblağlarda geri alırlar. Örneğin verdikleri para 15 bin lira olduğunu varsayalım. Bunun %20’si kadar komisyon alırlar. Bu da 3 bin lira yapar. Yani sizin elinize geçen net ücret 12 bin liradır. Fakat sizler geri ödeme yaparken, faizli olarak ödeme yapacağınız için 15 bin liradan çok daha fazla bir tutar haline gelir. Her tefeci verdiği paranın en az 1.5 veya 2 katını geri ister. Bu nedenle siz 12 bin liraya 30 bin lira ödemiş olacaksınız. Vade sayınızın da kısa olduğunu hesaba kattığımızda çok güzel bir yatırım aracısınız. Bu nedenle tefeciler her bir müşteride paralarını ikiye katlamaktadırlar.

Günümüzde bir de modern tefeci kavramı var. Bunlar da yine tefeciler gibi sizlere para vererek, karşılığında komisyon alırlar. Ve faizli şekilde ödeme yapmanızı talep ederler. Bu kişilerin tefecilerden tek farkı, ödemelerinizi daha uzun vadede yapmanıza izin vermeleri ve çok yüksek faiz oranı uygulamamalarıdır. Ve evet, bu işlemler de yine yasal değildir.

Tefecilere Nereden ve Nasıl Ulaşırım?

Bu anlattıklarımızdan anlayacağınız gibi tefecilerin net ve belirgin bir adresleri yoktur. Yasal bir iş yapmadıkları içinde böyle bir adres ya da numara bulundurmazlar. El ilanları, reklam panoları kullanamazlar. Bu nedenle internet çağında bulunmamızın bir gereği olarak, internet üzerinden insanlara ulaşmaya çalışırlar. Tefecilerin iş yapmak için kurdukları birçok web sitesi vardır. Bu web sitelerini bulmakta oldukça kolaydır. Arama motorunuza “tefeci bul” yazmanız bile size birçok web sitesi örneğini gösterecektir. Bu web sitelerinde ilk olarak yapılan iş tanıtılır. Her tefecinin uyguladığı komisyon oranı, çalışma şartları ve uygulanan işlemler farklıdır. Buna binaen de siteler değişiklik gösterebilir. Tefeciler neredeyse her şehirde bulunmaktadır. Bu nedenle şehrinize göre de aratabilirsiniz. Bu sayede tefecilere ulaşabileceğiniz başvuru formları, mail adresleri bulunmaktadır. Bu adresleri kullanarak dilediğiniz an tefecilere ulaşabilirsiniz. Bazı sitelerde form ya da mail adresi bulunmayabilir. Böyle sitelerde de yorum kısımlarını kullanmanız gerekir. Yorum kısmından cep telefonu numaranızı ve adınızı yollayarak size ulaşmalarını sağlayabilirsiniz. Çoğu tefeci küçük şehirlerde tanınır. Büyük şehirlerin küçük semtlerinde de bu durum aynen geçerlidir. Bu nedenle tanımadığınız kişilere başvurmaktansa, yakınlarınıza sorarak en azından bildikleri ve hatır ilişkisi olan kişilere başvurmanız daha az risklidir.

Tefeciye Başvurduktan Sonra Hangi İşlemler Olur?

Tefeciler sizlere adınız dışında başka bir bilgi sormazlar. Çünkü tefeciler için gelir durumunuz veya gelirinizle aldığınız borcu ödeyemeyecek durumda olmanız önemli değildir. Nihayetinde zaten tefeciler bu parayı sizden her halükarda alacaklardır. Sizler başvuru yaptıktan sonra, belli bir müddet içinde size geri dönüş yaparlar. Bu işlemleri tedbir amaçlı yüz yüze yapmayı tercih edeceklerdir. Genellikle bu kişiler bir firma, iş yeri sahibi kişilerdir. Yüksek paraların kazanılabileceği iş yerleri vardır yani. Çünkü tefeciye başvuran kişilere kredi verdikleri zaman, sahte bir fatura düzenlemeleri gerekir. Ancak bu şekilde tefecilik yasallık kazanabilir. Birçok tefeci genellikle emlak ofisi ya da galeri satın alır. Bildiğiniz gibi ev ve araba ücretleri oldukça pahalıdır. Haliyle böyle iş yerlerinin faturaları da yüksektir. Bu nedenle size kredi verilirken sanki senetle araba satılmış gibi davranılarak, senediniz resmileştirilir. Senediniz yapıldıktan sonra size istediğiniz ücret verilir. Bu ücret verilirken içerisinden komisyon ücreti de kesilir. Yukarıda verdiğimiz örneği bu noktada temel alabilirsiniz.

Tefeci Kredisi Nasıl Olur?

Tefeciler ile yapılan bu senetler bankalar ile yapılan sözleşmeler gibi değildir. Bankalardan aldığınız kredi tutarı ne kadar yükselirse, vade sayısı da o kadar artmaktadır. Fakat tefeciler de bu iş böyle değildir. Tefeciler her zaman için kısa vadeli senet yaparlar. Hatta çoğu tek senet yapmak taraftardır. Bunun sebebi şudur; Sizler 5 aylık bir senedi 4 ay ödediniz varsayalım. Fakat son ayda bir gecikme yaptınız ve tefeci sizi icraya verdi. Bu durumda tek senet imzalamış olduğunuz için bu zamana kadar ödemiş olduğunuz tüm ücretler çöptür. Yani bu ücretleri ödememiş sayılırsınız ve yeniden ödemeniz gerekir. Dolayısıyla tefecilerin en çok kullandığı üçkâğıt yöntemi budur. Bu noktada çok dikkat etmeniz gerekir. Bu nedenle size tavsiyemiz, borcu ödeyemeyecek durumdaysanız hatta geciktirme ihtimaliniz varsa bile tefecilere başvurmayın. Çünkü tefeciler bir günlük gecikme için bile senedinizi icraya verebilirler. Bu da istemeyeceğiniz bir durumdur. Yasallıktan uzak alınan bu para, yasal yollarla sizden geri alınır. Ve çoğu zaman tefeciler kendilerini garanti altına almak için taşınmaz bir mülkünüzü ipotek altına alırlar. Ve bu ipotek en küçük gecikme de işler hale gelir ve yok fiyatına evinizden olursunuz. Yani eski Türk filmlerinde gördüğünüz gibi öldürme veya dövme işlemleri gerçekten de eskide kalmıştır. Şimdilerde bunun yerini icra davaları almakta. Ve bu davalarla aklınıza gelebilecek her yere tedbir koymak mümkündür. Yani elinize tek kuruş geçmeden, tefeciye gidecek olan paralardan söz ediyoruz.

Tefeciler Tarafından Dolandırılmamak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tefecilere başvurma konusunda kararlıysanız, bazı hususlara dikkat etmenizde fayda var.

  • Bulduğunuz tefeciyi internette ve yakın çevrenizde araştırın. Hakkında hiçbir bilginizin olmadığı bir kişiye güvenmeyin.
  • Boş senet verilirse, asla imza atmayın. Bu tefecilerin sizi dolandırmak istediği anlamına gelir. Bu nedenle bu kişilerle asla işlem yapmayın.
  • Bahsettiğimiz gibi tek senet sizi zorlamak ve gereğinden çok daha fazla para almak için yapılan bir yöntemdir. Asla bu yönteme inanmayın. Eğer tek senet yapmak isterlerse, ödemeyi sıralı senet yöntemi ile yapacağınız için, belirlediğiniz taksit sayısı kadar senet yapmalarını rica edin.
  • Senette yazılan tarihe dikkat edin. Geçmiş bir tarihe veya çok yakındaki bir tarihe senet yazarak, senedi işleme koymak isteyebilirler.
  • Yaptığınız birkaç senette de tarihleri kontrol ettikten sonra, ödeme tutarınıza da dikkat edin. Senet ve çeklerde genel bir kuraldır rakamları kapatmak. Yani senette “ #On Beş Bin Lira#” yazmalıdır. Yazının başı ve sonu muhakkak “#” işareti ile kapatılmalıdır.
  • Yine yapacağınız ödeme tutarının yazdığı yerdeki para cinsine dikkat ediniz. Hiçbir şey yazmıyorsa Türk Lirası olarak belirtilmesini isteyin. Eğer başka bir para cinsi varsa karalatmayın ve yeniden senet düzenlettirin.
  • Paranız size ulaştırılmadan komisyon ücreti vermeyin.

Her ay düzenli olarak ödeme yaptıkça, senetlerinizin aslını tefeciden alın. Ve senet yapıldığında, senetlerin bir de kopyasını kendiniz için isteyin. Böylece aylık durumunuzu kontrol edebilirsiniz.  

One comment on “Acil Para Lazım Tefeci Arıyorum
  1. Mustafa dedi ki:

    Geri dönüş bekliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir