Banka Dışı Kredi Veren Yerler

Bilhassa bankalarla sık sık alışveriş halinde bulunan kişiler, son dönemlerde banka dışında kredi alabilecekleri firmaları, kurum ve kuruluşları araştırmaya başlamıştır. Bunun birçok nedeni bulunmaktadır. Tabii ki en önde gelen nedeni, bankaların çok katı koşulları bulunmasıdır. Bankalar vade sayısı konusunda esnek kuruluşlar değildir. Size uyan vade sayısında bir anlaşma sağlamak her zaman mümkün değildir. Bunun dışında ücret konusunda da çok kesin şartlar bulunmaktadır. Üstelik kredi kullanabilmeniz için talep ettikleri birçok şartta çok katı şekilde tasarlanmıştır. Bu şartlar en başta kredi skorudur. Kredi notu bankalar için en önemli şarttır. Bir şekilde aradıkları diğer şartlar konusunda esneklikler ya da çözümler bulabilen bankalar, kredi notu söz konusu olduğunda çok kesindirler. Yani ne kadar yüksek gelire sahip olursanız olun ya da kefil ve ipotek şansınız bulunursa bulunsun, yine de kredi notunuz düşükse bankaları asla ikna edemezsiniz. Bu gibi sebeplerle bankalardan kredi almak pek tercih edilmeyen bir yöntem olmuştur. Peki bankalardan kredi almak istemeyen ama acil krediye ihtiyacı olan kişilerin uygulayabileceği yöntemler yok mudur? Elbette vardır. Bu yazımızda tek tek bu yöntemlerden, bu yöntemler için sahip olmanız gereken şartlardan ve bu işlemlerin hangi sistemde işlediğinden söz edeceğiz.

Banka dışında kredi veren kurumların ilk önce yasal olanlarından söz etmek gerekir. Bankalar yasal olarak kredi alabileceğiniz yegane kuruluşlardır. Bu nedenle yasal olarak borç alma işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz tek kurum bankalardır. Bu kurumlar yasal olmalarının bir gereği olarak yine bankalarla çalışırlar. Fakat sizler kredilerinizi bu kurumlardan almış olursunuz.  Yani bankalar aracılığı ile kurumlardan kredi almış sayılmaktasınız. Bu sebeple bu kuruluşlar, bankalar dışı kredi veren kurumlar içerisinde ele alabileceğimiz bir yöntemdir. Banka dışında kredi veren kuruluşların başında KOSGEB, Polsan, Oyak ve Türkiye Esnaf Ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri gelmektedir. Söylediğimiz gibi yine banka tabanlı olan bu kuruluşların her birinin aradığı yani talep ettiği şartlar ayrıdır. İlk olarak bu kuruluşlardan başlayarak kredi alabileceğimiz yerleri inceleyelim.

Banka Harici Kredi Veren Yerler

OYAK Aracılığı İle Kredi Alma Yöntemi: OYAK müşterilerine borç verme yöntemleri geliştirmiştir. Bunu internet sitesi dahil olmak üzere, birçok yasal olarak ulaşım imkanınızın olduğu yerlerde belirtmiştir. OYAK ile borç almak için yani OYAK’tan kredi kullanabilmek için belli şartları yerine getirmeniz gerekmektedir.

 • En az 18 aylık üyelik süreciniz bulunmalıdır. 18. Ayınızı tamamladığınız an bu hizmetten faydalanabilirsiniz. Bu hizmetten sürekli üye yani daimi üyeyseniz faydalanabilirsiniz.
 • Eğer daimi üye değilseniz, yani sürekli olarak üyeliğiniz devam etmeyecekse en az 36 ay üyelik sürecinizin bulunması gerekmektedir.

OYAK yine banka aracılığı ile hizmet veren bir firma olmasının yanı sıra, bazı başka yöntemleri de bulunmaktadır.

 • VakıfBank Kaynaklı Borç Verme Hizmeti: Bu hizmetten faydalanmak isteyen kişiler için eğer sürekli üyelik durumu bulunuyorsa, üyelik sürecine bakılmamaktadır. Eğer daimi üye değilseniz,  o zaman 36 ayı doldurmanız gerekmektedir. Verilen borcun geri ödemesi taksitler halinde ve vadelere bölünmüş şekilde yapılmaktadır.
 • Fevkalade Borç Verme Hizmeti: Doğal afetlerden zarar görmüş olan sürekli üyelere verilen bir kredidir. Eğer doğal afetlerden siz veya eşyalarınız, mallarınız zarar görmüşse, bu durumu belgeleyebilmeniz yani kanıtlayabilmeniz halinde en geç 45 gün içerisinde başvuru yapabilmektesiniz. Daimi üye olduğunuz için üyelik sürenize bakılmamaktadır.
 • Ordu Pazarı Mal Kredisi: Bu krediyi de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde görev yapan üyeler için hazırlamışlardır. Bu krediyi kullanabilmek için en az 18 aylık sürekli üye olmanız gerekmektedir. Aynı zamanda sürekli üyeliğiniz yoksa da 36 ay üyelik sürecinizin tamamlanmış olması gerekmektedir.

Tüm bu borç verme ve kredi yöntemleri dışında bir de konut edindirmek için kredi hizmetleri bulunmaktadır. Bu hizmetleri de Bireysel Kredi, Banka Kaynaklı Konut Kredisi gibi alanlara ayrılmaktadır. Sosyal hizmetler konusunda oldukça başarılı olan OYAK’ın en önemli amaçlarından biri OYAK üyelerini konut sahibi yapmaktır. Bu nedenle üyelerine Bireysel Kredi, Kooperatif Kredisi, Kurum Konutları ve Banka Kaynaklı Konut Kredisi ile yardımda bulunmaktadır.

OYAK’ın bu kredi hizmetlerinden üyeler, yalnızca bir kez faydalanabilmektedirler. Üstelik bu kredileri alabilmek içinde en az 15 yıllık bir hizmet süresi yani üyelik süresi aranmaktadır. Banka tabanlı olduğunu belirttiğimiz bu krediler tamamen OYAK tarafından yürütülmektedir. Kredinin limitleri ve faiz oranları OYAK tarafından belirlenmektedir. Bankalara nazaran daha esnek vade şartları vardır. 36 aydan başlayarak 180 aya kadar; 48, 60, 84, 120 ve 144 ay vade seçenekleri bulunmaktadır. Tüm bu krediler için OYAK garantör konumundadır.

KOSGEB Aracılığı İle Kredi Alma Yöntemi

KOSGEB esnafın, girişimcinin her konuda en çok destek aldığı yerlerden biridir. Yıllık olarak yeni girişimciler için verdiği destekler ile tanınmaktadır. 2017 içinde yeni iş kuran, fikirlerini hayata geçirmek isteyen kişiler içinde kredi desteği bulunmaktadır. Bu kredileri KOSGEB Girişimcilik Destek Programı kapsamında gerçekleştiriyor. Üst limiti 50.000 olarak belirlenmiş olan bu krediler verilirken elbette bazı aşamalardan geçmek gerekiyor. İlk olarak eğitim mülakatları yapılmaktadır. Bu mülakatlarda işiniz için hazırladığınız planlar ve yararlanabileceğiniz faktörler için danışmanlık hizmeti almanız gerekmektedir.

 • 2 yıllık kredilerdir. Bu krediler 2 yıl içerisinde ödenmektedir. Ve en fazla işletme başına 50.000 lira sağlanmaktadır.
 • İlk bir yıl ödemeler yapılmamaktadır. İkinci yıl kalan taksitler eşit parçalara bölünerek ödenmeye başlanır. Ve böylece bir yılı ödemesiz 36 ay vade hizmetinden yararlanmış olursunuz.
 • Bu krediler için size herhangi bir faiz uygulaması yapılmayacaktır. Yani 0 faizli bir kredidir.
 • Teminat veya kefalet sorunu yaşayan kredi kullanıcıları içinde gereken önlem ve tedbirler alınmıştır. Kurum tarafından taraf olacak bir kurul belirlenmiştir. Böylece en olumlu değerlendirmelerin yapılması hedeflenmiştir.
 • Başvuruda bulunan kişilerin tümü güvenlik soruşturmasından geçerek, o şekilde onaylanmaktadır.

Polsan Aracılığı İle Kredi Alma Yöntemi

Polsan kredisi yalnızca polislere özel bir kredidir. Polis Bakım ve Yardım Sandığıdır. Meslek örgütlerinden en köklü ve sistemli olanlarından biridir. Aynı zamanda tüm üye polisler için evraksız, belgesiz ve düşük faizli kredi imkanı sağlamaktadır.

Yalnızca polislere özgü bir kredi verme işlemine sahip olduğu için çok fazla detay vermeyeceğiz. Bu konuda bilgi sahibi olmak isteyen polisler, Polsan internet sitesinden faydalanabilecekleri gibi, direkt olarak Polsan ile iletişime geçerek gereken bilgiyi alabilirler.

Dernek ve Vakıflar Aracılığı ile Kredi Alma Yöntemi

Tüm bu banka destekli kuruluş kredileri dışında birde dernekler ve vakıflar sayesinde verilen krediler vardır. Bu kredilerin yasallığı tartışmalı olsa da birçok ilde hizmet vermektedirler. Bu sebeple oldukça tanınmış olan, köklü firmalar ile hizmet yürütmektedirler. Dernek ve vakıflar kuruluş amaçları itibariyle ticari amaç güdmemektedirler. Bu nedenle kredi almanız tamamen yasal olmayan yollardan olacaktır. Dernekler bu kuruluş amaçlarından ötürü, yalnızca bireysel ya da toplu yardım sayesinde harcama yapabilmektedirler. Yapılan harcamalar zaten kurum üyeleri ile birlikte sağlanmaktadır. Bu nedenle kredi vereceğini söyleyen  vakıf ve derneklere özenle ve dikkatle yaklaşmak gerekmektedir.

Şahıs Ve Kredi Firmaları Aracılığı ile Kredi Alma Yöntemi

Şahıs ve firmalar aracılığı ile bankalardan tamamen bağımsız olarak kredi kullanabilirsiniz. Bu hizmet esasına göre senetle kredi kullanmanız sağlanır. Bu krediler için sizden herhangi bir ön koşul ya da evrak ve belge talep edilmemektedir. Bu kişi ya da firmalara ulaştığınızda sizden belli başlı temel bilgiler talep edilir. İstediğiniz kredi tutarı, aylık net geliriniz ve krediyi ne için aldığınız gibi sorular sorulmaktadır. Vade şartları oldukça esnektir. İstediğiniz vade seçeneğini firmaya ya da şahısa sunduğunuz takdirde kabul edilmesi oldukça kolaydır. Bu şekilde kredi kullandığınızda tek dikkat etmeniz gereken konu senedin doğru düzenlenmiş olmasıdır. Senetle uygulanacak herhangi bir eksiklik ya da fazlalık, sizi istemeyeceğiniz kadar büyük borçlar altına sokabilir. Aynı zamanda dolandırıcılardan da kendinizi korumanız gerekmektedir. Bu nedenle bu firmaların krediyi size ödemeden sizden herhangi bir ücret talep etmeyeceği konusunda bilgili olmanız gerekir.Ödemeleriniz senet üzerinden aylık taksitlerle belirlenir. Her bir ödediğiniz borç için size o ayın senedi ulaştırılır.

Kredi veren firmalar kendilerine kredi danışmanlık hizmeti ismini vermektedirler. Kredi danışmanlığında esas olan bankalar ile yaşanan sorunlara çözüm bularak, direkt olarak bankalardan kredi kullanmanızı sağlamaktır. Fakat bunun mümkün olmadığı durumlarda firma bünyesindeki bir kişi tarafından sizin için kredi çekilir ve içerisinden komisyon alınarak, size krediniz teslim edililir.

One comment on “Banka Dışı Kredi Veren Yerler
 1. Soner Tan dedi ki:

  Çok ihtiyacım olduğu halde bankalardan kredi çekemiyorum emekliyim 10 bin TL ihtiyacım var..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir