Acil Nakit Paraya İhtiyacım Var Ne Yapmalıyım?

Hepimizin her zaman nakit paraya ihtiyacı vardır. Fakat bu nakit ihtiyacı bazen çok acil ve önemli olurken, bazende biraz daha bekleyebilecek bir ihtiyaç olarak gerilerde kalabilmektedir. Bu nedenle ilk olarak aciliyet sıralaması yapmamız gerekmektedir. Acil paraya ihtiyaç duyduğumuzda yapabileceklerimiz, bu ihtiyacın aciliyetine göre değişmektedir. Aynı zamanda nakitin tutarına göre de değişmektedir. Bu nedenle bu yazımızda acil nakit ihtiyacınızı kategorilere ayıracağız ve buna göre neler yapabileceğimize bakacağız.

Yüksek Tutarda ve Kısa Vadede Acil Paraya İhtiyacım Var

Eğer ihtiyaç duyduğunuz nakit para yüksek tutarlardaysa ve kısa süre içerisinde elde etmeniz gereken bir paraysa yapabilecekleriniz sınırlıdır. Öyleyse yapabileceğiniz yöntemlere bir göz atalım.

 • En kısa yoldan yüksek tutarda nakit bulabilmeniz için en kolay yol bankalardan kredi çekmektir. Bankaların sicilinizi ortak olarak tutmasıyla birlikte yani kredi notu ve kredi kayıt bürosu yöntemi ile bankalardan çok kısa sürede kredi almanız mümkündür. Kredi Kayıt Bürosu derken anlatmak istediğimiz şudur. Bildiğiniz gibi kredi notunuz tüm olumlu ve olumsuz finansal işlemlerinizin yer aldığı, sayısal bir değerdir. İşte Kredi Kayıt Bürosu da, tüm bu bilgilerin yer aldığı bir istihbarat ağıdır. Bankalar bu ağ sayesinde herhangi bir yerle iletişime geçmeden, yalnızca bilgisayarlar aracılığı ile tüm finansal sicilinize ulaşabilir. İşte ülkemizde hizmet veren tüm bankaların faydalandığı bu ağ sayesinde kredinizin onaylanıp onaylanmayacağı kararlaştırılmaktadır. Bu değerlendirmenin ilk aşamasını kredi notu ikinci aşamasını da kredi kayıt bürosu oluşturur. Eğer finansal sicilinizde bir problem yoksa ve kredi notunuz yüksekse, birçok yol ile kredi alabilirsiniz. Herhangi bir sıkıntı yaşamamak için ilk olarak bankaların faiz oranlarına ve vade sayılarına bakmanız gerekir. Size en uygun gördüğünüz bankanın mobil uygulamaları aracılığı ile ön onay almak sizin için mantıklı bir işlem olacaktır. Çünkü bankalardan onay almayan kredi başvuruları da kredi notunuzu düşürmektedir. Bu ön onayı aldıktan sonra şubelere giderek başvuru yapmanızda fayda vardır.
 • Eğer bankalardan kredi alamayacak kadar kredi notuna sahipseniz, ama bu not ortalama bir düzeydeyse bazı internet bankalarından faydalanabilirsiniz. Bu internet bankalarına başvurularınızı yine internet aracılığı ile yaparsınız. Krediniz banka hesabınız aracılığı ile size ulaştırılır. Ve ödemeleri de belirtilen şekilde yaparsınız. Bu nedenle tam anlamıyla oturduğunuz yerden birkaç saat içinde alabileceğiniz kredi çeşitlerindendir.
 • Eğer buna da elverişli bir kredi notunuz yoksa, kredi danışmanlık firmalarından faydalanabilirsiniz. Bu firmalara internet üzerinden ulaşmanız mümkündür. İşlemler her boyutuyla yasal olmadığı için açık açık verdikleri bir adresleri yoktur. Ulaştığınız adresi de internet üzerinden araştırarak, firma hakkında yapılan yorumları okumanızı tavsiye etmekteyiz. Bu firmalar aracılığı ile kredi almanızda birkaç saat sürmektedir. Bankalarda alınan dosya masrafı gibi bir komisyon ücreti alınmaktadır. Bu ücret kredi verildikten sonra talep edilir. Bunun yanı sıra bankalardan daha yüksek faiz oranları uygulanmaktadır. %10 %12 ye varan faiz oranları ile kredi veren firmalar bulunmaktadır. Bu nedenle ödeme de sorun yaşayabileceğiniz bir yöntemdir. Ayrıca faiz oranı uygulandığı için ne kadar çok takside bölerseniz, o kadar yüksek ödeme yapmış olursunuz. Bu konuda bir de senet sorununa dikkat etmeniz gerekir. Senetler muhakkak kapalı senet olmalıdır. Yani ödeme yapacağınız tutarın başındaki rakam ve sonundaki rakam “#” işareti ile kapatılmalıdır. Bu sayede tutarın başına ve sonuna herhangi bir rakam eklenemez. Senet sayısı, taksit sayısı ile eşit olmalıdır. Ve her ödeme sonunda, senedin aslı size teslim edilmelidir. Bu konuda en büyük yapılan hatalardan biri boş senede imza atmaktır. Boş senede imza atmak demek, kredi veren kişinin dilediği tutarı size ödetmesi anlamına gelir. Bu nedenle asla böyle bir hata yapılmamalıdır. Bu gibi sorunlara dikkat ettiğiniz takdirde, uzun vadede çok tutar ödemeniz dışında herhangi bir olumsuz durum teşkil etmeyen senetle kredi yöntemi, sizlerin kısa vadede ve yüksek tutarlı kredi ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Yüksek Tutarda Uzun Vadede Acil Paraya İhtiyacım Var

Bu durumda yapabilecekleriniz daha kolaydır. Çünkü önünüzde parayı toparlamanız gereken bir süre vardır. Biz uzun vade diye adlandırdık fakat, siz bunu 1 haftadan daha fazla süre olarak ele alabilirsiniz. Peki yüksek tutarda paraya ihtiyacınız varsa ve bunun için belli bir süreniz varsa neler yapabilirsiniz? O halde yapabileceklerinize bir bakalım.

 • Önünüzde bir haftadan uzun bir süre varsa, o halde kredi çekmek gibi büyük yükümlülüklerin altına girmektense yakınlarınızdan borç almak gibi yolları tercih etmelisiniz. Bu kadar yüksek tutardaki bir ihtiyacı karşılayabileceğine inandığınız bir tanıdığınız varsa, bir senet ile yakınınıza giderek böyle bir ricada bulunabilirsiniz. Toplu birikmiş parası olan bir kişi, bu parayı sonradan kullanacaksa, o kişiyi ikna etmek daha kolaydır. Size tavsiyemiz güzel bir senet hazırlayın ve borç alacağınız kişiye, ekstra ücret ödeyin. Yani bundan kastım şu; örneğin 20 bin lira borç alacaksınız diyelim. Bu parayı 25 ya da 30 bin lira olarak ödemeyi teklif edin. Kendi gelirinize göre bir vade ve ödeme seçeneği oluşturun ve tüm  bu sistemsel işlemleri arkadaşınıza tek tek açıklayın. Böylece ikna etmeniz çok daha kolay olacaktır. Eğer özel sektör çalışanıysanız, patronunuzdan da bunu rica edebilirsiniz. Böylece patronunuz sizin maaşınızdan keserek, ödemeyi geciktirmenize engel olabilir. Ve kendisi de size borç verdiği için kazançlı çıkacağından kabul edebilir.
 • Eğer bir aracınız varsa, bu aracı olduğundan daha yüksek bir fiyata, kendinizden emin bir şekilde satabilirsiniz. Bu konuda bilgisi olmayan kişiler, yüksek fiyatlı malın daha kaliteli olduğuna inandıkları için rağbet gösterirler. Daha sonra aldığınız bu paranın bir kısmını ayırın, daha düşük ücretli bir araç alın. Ve aynı şekilde bu aracıda elinizden çıkarın. Böylece bu işlem süregelerek size ciddi bir kazanç bırakacaktır. Böylece uzun vadede yüksek tutarlarda nakit para kazanabilirsiniz.
 • Bazı işyerleri, ucuz iş gücü sağlayabilmek amacıyla borç verirler. Ve bu borcu siz çalışarak ödersiniz. Bu iş yerlerini internet siteleri üzerinden bularak başvurabilirsiniz.

Düşük Tutarda Kısa Vadede Acil Nakit Paraya İhtiyacım Var

Bu tarz bir ihtiyaç sizleri hiç sıkıntıya sokmamalı. Eğer düşük tutarda acil nakit paraya ihtiyacınız varsa bu ihtiyacınızı çok kolay karşılayabilirsiniz. Bunun örneklerine bir bakalım.

 • Kredi kartlarımızın nakit avans özelliği bulunmaktadır. Bu özellik düşük tutarlı nakit ihtiyaçlarımızı karşılayabilmek için oluşturulmuş bir özelliktir. Neredeyse her türlü kredi kartında bulunan bu özelliği bankamatikler aracılığı ile kolayca kullanabilirsiniz. Bazı kredi kartlarının bu özelliği açık değildir. Bunun için tek bir sms vasıtasıyla ya da müşteri hizmetlerini arayarak açtırabilirsiniz. Böylece bankanızın size verdiği limit oranında para çekebilirsiniz. Bu kartların sizlere sağladığı bir diğer özellikte taksitli nakit avanstır. Bu özellik ile 3000 liraya kadar nakit para çekerek, bu tutarı taksitle ödeme olanağınız oluşturulmuştur.
 • Düşük tutarda bir paraya ihtiyacınız olduğu için yine çevrenizden borç isteyebilirsiniz. Bu noktada ilk olarak çalıştığınız yere giderek, patronunuz ile görüşerek avans talep edebilirsiniz.
 • Tutarın düşüklüğüne bağlı olarak, günlük işlere girerek çalışıp birkaç günde para elde edebilirsiniz. Günlüğü 50 liradan başlayan birçok iş olduğu için birkaç günde ihtiyaç duyduğunuz tutar birikecektir.

Düşük Tutarda Uzun Vadede Paraya İhtiyacım Var

Tutar ister düşük olsun ister orta düzeyde olsun, uzun vadeniz olduğu zaman para elde edebilmeniz çok daha kolaydır. Bu kategoriyi maddelendirmemize gerek yoktur. Çünkü böyle bir durumda kaldığınızda ya elinizdeki ürünleri ve malzemeleri satmanız gerekir ya da çalışarak para kazanmanız gerekir. İster iş yerinizden izin alın gidin bir haftalık bir iş bulun ve çalışın, isterseniz de ek iş imkanlarından faydalanarak para kazanın farketmez. Tamamen emeğinize dayalı bir kazanç olacaktır. Böylece uzun vadede birikebilecek bir paradan söz edebiliriz. Eğer çalışarak biriktirmek sizin için uygun bir seçenek değilse, kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz. Bahsettiğimiz taksitli avans ve nakit avans özellikleri için kullanım süresi yoktur. Bu nedenle kredi kartı başvurusunda bulunarak, kartınız geldiğinde nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Bu yazımızda nakit ihtiyacınızı sürelerine ve tutarlarına göre kategorize ettik. Gördüğünüz gibi sürelere göre yapılabilecek işlemler oldukça fazladır. Sizler bu yazımızı temel alarak, yapılabilecek işler ve yöntemleri daha da arttırabilirsiniz. Bu yöntemler her zaman için kullanılabilecek temel yöntemler olduğu için her bir yöntemi gönül rahatlığı ile uygulayabilirsiniz.

One comment on “Acil Nakit Paraya İhtiyacım Var Ne Yapmalıyım?
 1. Emrah dedi ki:

  İşletme sahibiyim yüksek miktarda paraya ihtiyacım var aramanızı bekliyorum..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir